Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Parkomaty mogą nas szpiegować? Zdecyduje sąd

Warszawiak, który zaskarżył uchwałę stołecznej Rady Miasta uważa, że obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego podczas korzystania z parkomatów narusza ustawę o ochronie danych osobowych oraz prawo do prywatności zagwarantowane w Konstytucji RP. 13 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ma ogłosić w tej sprawie wyrok

 

Warszawiak, który zaskarżył uchwałę stołecznej Rady Miasta uważa, że obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego podczas korzystania z parkomatów  narusza ustawę o ochronie danych osobowych oraz prawo do prywatności zagwarantowane w Konstytucji RP. 13 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ma ogłosić w tej sprawie wyrok.

Zdaniem Klienta Kancelarii GKR Legal obowiązek podawania numeru rejestracyjnego podczas zakupu biletu daje możliwość inwigilowania. Urząd Miasta oraz służby, które mają dostęp do systemu płatnego parkowania mogą dokładnie prześledzić trasę, po której danego dnia poruszał się nasz samochód.

– Kiedy płacimy SMS-em problem z inwigilacja jest jeszcze większy – zauważa        dr Tomasz Ludwik Krawczyk, adwokat z Kancelarii GKR Legal, który reprezentuje klienta przed sądem. –  Nie tylko można odtworzyć, gdzie stoi nasz samochód, ale również, gdzie sami jesteśmy, płacąc – dodaje prawnik.

Klient wpisywał więc numer składający się z samych liter X oraz cyfry 1. Tak wydrukowany kwit parkingowy wkładał za szybę samochodu. Zarząd Dróg Miejskich ukarał go opłatą dodatkową za brak dowodu zapłaty opłaty parkingowej, bo kwit nie spełniał wymogów uchwały i regulaminu. Właściciel auta odwołał się od opłaty. Po roku odwołanie wciąż jest nierozpatrzone.

Co zaskarżył klient

Klient zaskarżył regulamin oraz uchwałę nr XXXVI/1077/2008 Rady Miasta stołecznego Warszawy z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat oraz Regulamin funkcjonowania strefy płatnego parkowania niestrzeżonego (SPPN), stanowiącego załącznik do Uchwały.

Klient zarzucił naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w powiązaniu z ustawą o drogach publicznych, która nie daje radzie gminy delegacji do nakładania na użytkowników systemu płatnego parkowania obowiązku podawania numeru rejestracyjnego oraz przepisów Konstytucji RP regulujących prawo do prywatności.

Zaskarżone przepisy obu aktów przewidują, że pobieranie oraz wnoszenie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego – w przypadku zakupu biletu w parkomacie wyposażonym                w klawiaturę – wiąże się z obowiązkiem podania numeru rejestracyjnego parkującego pojazdu.

Co ciekawe, w przypadku – coraz mniej już licznych – parkomatów nie umożliwiających wpisania numeru rejestracyjnego, możliwe jest wniesienie opłaty bez podawania numeru rejestracyjnego pojazdu.

WSA, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, 13 kwietnia (czwartek), g. 12.15, sala A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *