w

Nowy Jedwabny Szlak– klucz do rozwoju gospodarczego

Nowy Jedwabny Szlak

[g1_lead]

Chińska inicjatywa „Nowego Jedwabnego Szlaku” zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i wodnych pomiędzy Azją, a Unią Europejską. Polska jest ważnym elementem tego projektu ze względu na swoje położenie geograficzne oraz potencjał gospodarczy.

[/g1_lead]

Polska stara się utrzymać w centrum planów Chin w zmianach w systemie gospodarczym świata. Od powodzenia projektu może zależeć rozwój Polski w najbliższych kilkudziesięciu latach. W niedziele, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, przyjechał do Warszawy prezydent Chin, Xi Jinping. Celem wizyty są rozmowy nad otwarciem chińskiego rynku na polskie produkty, współpraca w zakresie kultury i rozrywki oraz rozwój inwestycji infrastrukturalnych.

Przeszłość z nową przyszłością

Przez ponad tysiąc lat historyczny Jedwabny Szlak łączył Chiny z Bliskim Wschodem i Europą ciągnąć się przez ponad 12 tysięcy kilometrów. Wykorzystywany był od około III wieku przez naszą erą, aż do XVII wieku naszej ery. Stracił na znaczeniu po 1650 roku dzięki odkryciu morskiej drogi handlowej do Chin.
Pomysł odtworzenia drogowych szlaków handlowych narodził się w 2013 roku i jest to prawdopodobnie największa inwestycja infrastrukturalna w historii. Zmieniłaby ona zasady działające w geopolityce, obowiązujące od ponad 150 lat. Otwarcie tras lądowych uniezależniłoby dziesiątki krajów od USA, które aktualnie dominują w transporcie oceanicznym.

Nowy Szlak Jedwabny
Działająca od 2013 roku trasa kolejowa Yiwu – Madryt.

Nowy Jedwabny Szlak – szansa na rozwój branż

Jak twierdzą eksperci, koncept Chin w otwarciu „Nowego Jedwabnego Szlaku” jest zbieżny z założeniami Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, wdrażanego przez polski rząd. Współpraca ta może pozwolić na zwiększenie eksportu z Polski do Dalekiego Wschodu. Dotyczy to szczególnie branży rolniczej i spożywczej. Szerszy dostęp do chińskiego rynku mogą uzyskać producenci jabłek, przetworów mleczarskich oraz drobiu. Z pomocą w rozwoju tych planów ma przyjść Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencję Wspierania Eksportu, nowe podmioty gwarantujące wsparcie finansowe oraz w ubezpieczeniach eksportowych.
Nowe możliwości widzą również przedsiębiorstwa logistyczne i kurierskie. W projekcie nowych dróg handlowych znajdują się plany budowy nowoczesnych autostrad, portów morskich oraz sieci szybkich kolei. Zwiększona ilość nowych zleceń eksportowych bezpośrednio przekładać się będzie na zyski dla transporterów.

[g1_message type=”info”]

Transport kolejowy z Chin do Polski – co warto wiedzieć?

  • czas, w jakim pociąg przebywa potrzebą drogę wynosi od 11 do 14 dni. Drogą morską trwa to od 35 do 50 dni;
  • jeden transport potrafi przewieźć około 50 kontenerów o ładowności 30 ton każdy;
  • głównie przewożonymi produktami są: elektronika, odzież, alkohol i artykuły spożywcze;
  • obecnie obsługiwanych jest około 20 pociągów transportowych tygodniowo, kursujących pomiędzy Chinami, a Polską.

Informacje na podstawie artykułu z serwisu money.pl
[/g1_message]

Symbol nowego ładu

W trakcie wizyty prezydenta Chin, dotrzeć ma do Warszawy transport kolejowy z Chengdu oznaczony logiem „China Railway Express”. W poniedziałek 20 czerwca pociąg ma zostać oficjalnie powitany w warszawskim terminalu cargo, stając się jednocześnie symbolem nowej współpracy towarowej Chin z Europą. Transporty kolejowe nowoczesnymi trasami będą o wiele szybsze niż morskie i jednocześnie tańsze od samolotowych.

Dzięki temu wydarzeniu Polska chce pokazać swoje aktywne uczestnictwo w projekcie „Nowego Szlaku Jedwabnego” i umocnić swoją pozycje w całym przedsięwzięciu. Kreuje ono bowiem nowe możliwości dla przedsiębiorców w wielu dziedzinach gospodarczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pojazdy autonomiczne to przyszłość branży transportowej Nowyoutsourcing.pl

Pojazdy autonomiczne to przyszłość branży transportowej

Superkomputer Enigma pomoże przedsiębiorcom Nowyoutsourcing.pl

Superkomputer Enigma pomoże przedsiębiorcom