w ,

Kto może pracować na koparce?

leasing pracowniczy

Przedstawiamy typy popularnych koparek, a także wymagania stawiane operatorom tego sprzętu. Okazuje się, że operator koparko – ładowarki  dobry zawód i sposób na życie. Tyle tylko, że dosyć kosztowny na etapie nauki.

Koparki to maszyny, służące do tworzenia wykopów, przewożenia materiałów sypkich na niewielkie odległości. Ich rynek jest niezwykle zróżnicowany. Od malutkich mini koparek, po ogromne maszyny, używane do robienia wykopów pod fundamenty.

To, jaka koparka zostanie zastosowana podczas zależy od rodzaju konkretnych prac, rodzaju łyżki czy długości wysięgnika. Z racji tego, że przeciętny śmiertelnik widzi koparki głównie podczas transportu na autolawecie, ewentualnie podczas prac, to nie zawsze zdaje sobie sprawę, ile tego typu maszyn można zobaczyć i podziwiać.

Typy koparek

Tak więc, są między innymi koparki podsiębierne, pracujące na poziomie dna wykopu. Taki sprzęt wymaga odpowiednio przygotowanego i wyprofilowanego wjazdu na dno wykopu. Utrudniony również staje się załadunek materiału z łyżki na przyczepę ciężarówki, która również musi wjechać  z reguły na dno wykopu. Koparką podsiębierną wykonasz również niewielki wykop z brzegu skarpy. Niewielkie wykopy liniowe maszyna może wykonać z zewnątrz, pod warunkiem, że będzie miała bezproblemowy dostęp do miejsca wykopu. Samochody samowyładowcze oraz wozidła techniczne, które odbierają wykopane podłoże ustawiają się podczas załadunku obok lub z tyłu koparki. Podczas stosowania koparki podsiębiernej może wystąpić ryzyko związane z osunięciem się koparki na dno wykopu, po skraju skarp. Koparka może też stosunkowo łatwo stracić równowagę i się przewrócić. Umiejscowiona na dnie wykopu nie stanowi zagrożenia.

operator koparki

Koparki zbierakowe


Innym rodzajem  koparek są koparki zbierakowe. Ich przeznaczeniem są szczególnie głębokie wykopy pod budynki. Pracuje podobnie jak koparka podsiębierna. Szczególnie chętnie wykorzystywana podczas prac na terenach wilgotnych, piaszczystych, podczas pogłębiania, konserwacji i wykonywania rowów melioracyjnych i odwadniających. Są nieodzowną maszyną podczas prac hydrotechnicznych. Wykorzystuje się je podczas budowy kanałów żeglugowych lub obwałowań rzecznych, a także do zdejmowania nadkładu w kopalniach odkrywkowych.  Mimo, że stanowią rzadziej spotykany widok, mają zdecydowanie bardziej szeroki zakres stosowania. Ich pracę zorganizuje się podobnie do pracy koparek podsiębiernych, zwłaszcza podczas prowadzenia głębokich wykopów, gdzie wjazd koparki na dno wykopu oraz transport wybranego materiału powinien odbywać w podobny sposób, jak podczas pracy koparki podsiębiernej.

Koparki chwytakowe

Kolejnym typem koparek to koparki chwytakowe. To rodzaj koparek szczególnie przydatnych w pracy na nawodnionym gruncie, na przykład podczas kopania studni. Wykorzystuje się je głównie do wykonywania głębokich wykopów na małej powierzchni, również pod wodą. Używa się ich do pogłębiania koryt rzek, kanałów. Są również przydatne podczas wykonywania wykopów pod przyczółki mostowe oraz filary mostowe. Przydają się do robienia wykopów w gruntach kurzawkowych. Zdecydowanie mniej sprawdzają się przy innych zadaniach.

Kto może zostać operatorem koparki?

Każdy, kto ukończy odpowiedni kurs, dający odpowiednie uprawnienia. Aby go rozpocząć musisz posiadać prawo jazdy kategori B, głwnie dlatego, że czasem zachodzi potrzeba przejechania odcinka drogi publicznej, a do tego prawo jazdy okazuje się być niezbędne. Musisz mieć również ukończone 18 lat oraz wykształcenie co najmniej podstawowe. Powinieneś mieć również aktualne zaświadczenie lekarskie, które stwierdza, że kandydat na operatora może posiadać i wykonywać zawód operatora maszyn określonej specjalności. Należy posiadać również udokumentowany miesięczny staż pracy przy obsłudze techniczno-eksploatacyjnej maszyn określonej specjalności. Jeśli takiego stażu kandydat nie odbył, może odbyć dodatkowe zajęcia praktyczne, które powinny trwać przynajmniej 26 godzin. Koszt takiego kursu waha się między 1500 a 2100 PLN.

Ciekawostką jest fakt, że operator koparko-ładowarki, to osoba, obsługująca obydwa rodzaje maszyn budowlanych. Miejscem pracy operatora są budowy i inwestycje budowlane, drogowe, składy materiałów sypkich, gdzie koparką i ładowarką wykonuje się czynności przeładunkowe. Osoba, która decyduje się na ten zawód, musi być spostrzegawcza, odpowiedzialna i potrafiąca ocenić ewentualne zagrożenia i ryzyko. Nie jest to jednak praca zbyt skomplikowana, a równocześnie jest dosyć dobrze płatna i popularna, dzięki inwestycjom, które są realizowane na terenie kraju.

Kto może pracować na koparce? Nowyoutsourcing.pl Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans z Poznania zajmującą się min. transportem maszyn: transportmaszynpoznan.com

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polski rynek kinowy z rekordowym wynikiem. Polacy coraz częściej chodzą do kina i chętnie wybierają rodzime produkcje Nowyoutsourcing.pl

Polski rynek kinowy z rekordowym wynikiem. Polacy coraz częściej chodzą do kina i chętnie wybierają rodzime produkcje

innovation day 2017

Zapisy do tegorocznej edycji konkursu Innovation 2017