Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Mieszkanie plus. Rządowy program zastępujący MdM?

Po programie 500 plus, przyszedł czas na Mieszkanie plis. Rząd po starcie swojej obietnicy, jeszcze w tym miesiącu ma zaprezentować kolejny program, który jest skierowany do tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu. Wprawdzie nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących tego programu, niemniej jednak wielu Polaków zaczyna zastanawiać się, czy warto odłożyć kupno mieszkania na później

Rząd zapowiada, że w tym roku ma wejść ustawa dotycząca projektu ustawy „Mieszkania Plus” oraz Nowego Programu Mieszkaniowego, który zakłada budowę tanich mieszkań wyłącznie na wynajem. Niestety nie są jeszcze podane żadne konkrety, które dotyczą założeń owego programu, można jednak przypuszczać, że będzie działał on podobnie do kas oszczędnościowych. Takiego rodzaju pomysły mają na celu wspieranie Polaków w posiadaniu mieszkania. Pierwsze pomysły pojawiły się już w 1997 roku, jednak nigdy nie zostały one wprowadzone w życie.

Korzystanie z kas oszczędnościowych ma na celu wspieranie oszczędzania – dzięki nim nie tylko będzie można odkładać pieniądze na swoje wymarzone cztery kąty, ale także otrzymywać regularnie premie od państwa. Całość ma sprawić, że zebranie sumy na lokum ma trwać krócej. Rząd podkreśla również, że można będzie otrzymać dopłatę w wysokości 900 zł dla oszczędności, które wynoszą 6 tysięcy na rok. Niemniej jednak rząd zastrzega, że wysokość premii będzie uzależniony od możliwości budżetowych. 

Dla kogo skierowany jest program Mieszkanie plus?

Mieszkanie plus ma być skierowane do mniej zamożnych rodzin. Chodzi głównie o to, aby przy współudziale państwa, rodziny o mniejszych dochodach mogły mieć szansę na posiadanie swojego wymarzonego mieszkania. Jest to założenie, które postawił przed sobą rząd. Każdy Polak zadaje sobie pytanie, czy w związku z tym warto czekać na rozpoczęcie tego programu? Oczywiście zdania są podzielone. Należy pamiętać o tym, że te założenia są na długo odłożone w czasie i nie weszły jeszcze w życie w przeciwieństwie do działającego projektu „Mieszkanie dla Młodych”. W związku z tym, może okazać się to utrudnione dla osób które chciałyby zakupić nowe mieszkania budowane przez deweloperów w Warszawie, czy innych lokalizacjach w Polsce. Zanim będzie można stać się właścicielem swojego mieszkania, trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie oszczędzić odpowiednią sumę, a to może potrwać niestety latami. Jest to oczywiste, że ten program ma być skierowany wyłącznie dla osób, które spełniają określone wymogi, również dochodowe.  Jeżeli planujesz zakup nowego mieszkania w najbliższym czasie, zrealizuj swoje zamierzenia teraz, póki projekt „Mieszkanie dla Młodych” jeszcze się nie zakończył.

Kiedy program wejdzie w życie?

Na chwilę obecną program Mieszkanie plus, jest ciągle przygotowywany i nie znamy jeszcze dokładnego terminu. Premier Beata Szydło dała znać, że szczegóły poznamy w połowie roku 2016. Musimy więc spokojnie czekać, aż dowiemy się wszystkiego związanego z owym programem.

Artykuł powstał we współpracy z Ronson Development 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *