Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Leasing samochodowy – dlaczego jest opłacalny dla przedsiębiorcy?

Prowadzisz mniejszą lub większą firmę i chciałbyś kupić samochód służbowy? A może chcesz mieć samochód dla siebie i swoich potrzeb, ale kupiony na firmę? Dowiedz się dlaczego leasing samochodowy jest opłacalny dla przedsiębiorcy

Jeżeli już zdecydujesz, że chcesz kupić samochód to musisz wiedzieć, że istnieje kilka możliwości sfinansowania takiego zakupu.

Formy finansowania samochodu kupionego na firmę

1. Gotówka

Mogłoby się wydawać, że zakup firmowego auta za gotówkę będzie najlepszą i najłatwiejszą opcją, ale tak być nie musi. Przedsiębiorstwo płacąc za auto gotówką obniża swój kapitał obrotowy. Dodatkowo firma nie ma możliwości wpisania w koszty całej kwoty przeznaczonej na zakup samochodu, ponieważ czas amortyzacji nowego auta wynosi 60 miesięcy, zaś używanego 30 miesięcy.

2. Kredyt samochodowy

Kolejną opcją na sfinansowanie zakupu samochodu służbowego jest kredyt samochodowy. Proces wzięcia kredytu na poczet kupna samochodu jest dość skomplikowany co zniechęca potencjalnych kredytobiorców. Dodatkowo koszty amortyzacji tworzą nowe firmowe koszty, co przekłada się na niższe podatki.

3. Leasing samochodowy

Coraz większą popularnością wśród firm jest kupno samochodu firmowego w leasingu. Zakup samochodu w tej formie przynosi wiele korzyści i tak naprawdę jest to najlepsza opcja finansowania samochodu.

Czym jest amortyzacja?

Zanim rozważysz którąkolwiek z opcji finansowania samochodu firmowego musisz zapoznać się z pojęciem amortyzacji, ponieważ gra ona kluczową rolę.

Amortyzacja – to wliczenie w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wartości zakupionych lub posiadanych środków trwałych. Amortyzacja w kontekście zakupu samochodu oznacza wliczenie w koszty opłat wynikających z zakupu samochodu (w tym również kosztów eksploatacyjnych).

Dlaczego leasing samochodowy jest opłacalny dla przedsiębiorcy?

Powodów jest kilka i każdy przedsiębiorca powinien się z nimi zapoznać, aby przekonać się, że ta opcja finansowania samochodu jest najlepsza. Leasing jest opłacalny dla leasingobiorcy jak i dla firmy, dlatego warto rozważyć właśnie tę opcję finansowania.

1. Wszystkie wydatki rozliczone w kosztach

Przedsiębiorca może wliczyć do kosztów wszystkie wydatki związane z samochodem leasingowanym

2. Mała ilość formalności

W odróżnieniu od kredytu samochodowego leasing jest łatwiejszy w uzyskaniu i nie ma tylu wymogów. Wystarczą dokumenty rejestrowe firmy oraz wpłata wstępna, aby przedsiębiorca mógł otrzymać leasing. Zaletą jest też krótki czas oczekiwania na podjęcie decyzji przez leasingodawcę, często nie przekraczający jednego dnia. Dodatkowo firma leasingowa bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie formalności związane z zakupem samochodu.

3. Łatwość otrzymania leasingu

Otrzymanie leasingu jest procesem łatwiejszym niż otrzymanie kredytu samochodowego. Firmy leasingowe nie stawiają tak restrykcyjnych warunków jak banki, dzięki czemu nawet młoda, rozwijająca się firma ma szansę na posiadanie własnego samochodu służbowego.

4. Kupno droższego samochodu

Decydując się na kupno samochodu, którego wartość przekracza 20 000 euro warto zdecydować się na leasing. W przypadku kredytu samochodowego przedsiębiorca może amortyzować wartość samochodu maksymalnie do właśnie tej kwoty. Tego ograniczenia nie ma w ramach leasingu, dlatego przedsiębiorca może wrzucić w koszty amortyzację niezależnie od jej wysokości.

MS
Źródło: http://firmaodkuchni.pl.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *