w ,

Leasing pracowniczy – wady i zalety

leasing pracowniczy

Polega na wynajmie pracowników do wykonywania konkretnych obowiązków zawodowych. Wynajem pracowników może odbywać się od innej firmy albo agencji pośrednictwa pracy i to właśnie ten model współpracy jest najczęściej stosowany na polskim rynku. Wynajem pracy z agencji pracy jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. To agencja zajmuje się wtedy wszelkimi sprawami kadrowym i płacowymi. Ale to nie jedyne zalety, jakie wynikają z tej formy zatrudnienia. Warto poznać je wszystkie.

Korzyści z wynajmu pracowników

Pracodawca, który decyduje się na wynajęcie, a nie na etatowe zatrudnienie pracowników, zmniejsza przede wszystkim związane z tym koszty. Nie musi zatrudniać osób, które będą zajmować się sprawami administracyjnymi. Nie musi też organizować pracowników, którzy będą rekrutować tych nowych. To wszystko zrobi agencja.

Ogromnym atutem jest też to, że pracodawca może dokładnie określić, jakie kwalifikacje, doświadczenie I umiejętności ma posiadać pracownik, który miałby podjąć pracę. Dzięki temu agencja proponuje profile tylko takich, którzy rzeczywiście spełniają te wymagania. Jeśli w trakcie pracy okazuje się zaś, że pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy albo wykonuje zawodowe obowiązki na zbyt niskim poziomie, zatrudniający może z niego od razu zrezygnować. Nie obowiązują tutaj żadne okresy wypowiedzenia. To oszczędność czasu I pieniędzy.

Jeśli wynajmowany pracownik sprawdza się natomiast w pełni, pracodawca ma możliwość jego zatrudnienia na etat. Dzięki temu zyskuje dobrego pracownika bez jego weryfikacji poprzez okres próbny, staże czy praktyki.

Warto również zaznaczyć, że współpraca z agencją pracy tymczasowej w ramach leasingu pracowników to szansa na rzetelną weryfikację pracownika. Pracodawcy widzą ogrom korzyści, jeśli zależy im na zatrudnienie cudzoziemców. To agencja pośrednictwa pracy sprawdzi, czy obywatel Ukrainy posiada ważną wizę I pozwolenie na pracę. Dzięki temu zatrudnienie odbywa się w pełni legalnie. Agencja pracy sprawdzi nie tylko dokumenty Ukraińca, ale również zweryfikuje jego CV, w razie konieczności przetłumaczy też na język polski. Co więcej, agencja, poprzez którą dochodzi do leasingu pracowniczego, załatwia niejednokrotnie dowóz pracowników na miejsce pracy czy nocleg.

Leasing pracowniczy można stosować tak naprawdę w każdej branży I może dotyczyć pracowników różnych szczebli. Jeszcze do niedawna najczęściej wynajmowano pracowników do pracy czasowej w sektorze budowlanym czy branży przemysłowej. Dzisiaj nie brakuje również tej formy zatrudnienia wśród kadry specjalistów czy managerów.

Wady leasingu pracowniczego

Wśród czynników, które mogą wypływać niekorzystnie, wyliczyć można niestabilność zespołu pracowników. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę, że najczęściej są oni wynajmowani do wykonywania konkretnych zadań czy projektu, nie powinno być to dużą przeszkodą.

Pracodawca musi liczyć się też z problemami w zakresie samej komunikacji pomiędzy pracownikami. Chodzi tu o inne podejście tych, którzy są wynajmowani oraz osób zatrudnionych na etat.

Artykuł przygotowany na podstawie strony internetowej agencji zatrudnienia obcokrajowców EWL Group oferującej wynajem pracowników tymczasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kantor intetnetowy

Wymiana waluty w internecie – to naprawdę się opłaca!

Stres a miejsce pracy Nowyoutsourcing.pl

Stres a miejsce pracy