Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Kredyt na zakup działki – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Kredyty mieszkaniowe to temat powszechnie znany – praktycznie każdy z nas ma wśród znajomych kogoś, kto spłaca tego rodzaju zobowiązanie. A co z kredytem na zakup działki? Czy łatwo jest go dostać? Na jakich zasadach się go spłaca?

Kredyty na działkę pod względem zasad polegają z grubsza na tym samym, co inne formy bankowych zobowiązań. Żeby go otrzymać, potrzebujesz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest wysoka – odpowiednio dużo zarabiasz, masz stabilne zatrudnienie i stabilną sytuację życiową – z otrzymaniem kredytu na działkę budowlaną nie powinieneś mieć większego problemu, niż z otrzymaniem zwykłego kredytu mieszkaniowego. Należy również pamiętać, że bank sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyt taki również może być udzielony na maksymalnie 30 lub 35 lat.

Będziesz też musiał dostarczyć komplet wymaganych dokumentów, w tym wszystkie konieczne dokumenty dotyczące działki: wypis z ewidencji gruntów, odpis Księgi Wieczystej, itd. Chodzi, rzecz jasna, o to, żeby sprawdzić stan prawny danego terenu. Czy w ogóle możesz na nim cokolwiek budować? W jaki sposób można ją zagospodarować?

Kredyt na działkę – podobnie jak to jest z kredytem na budowę mieszkania – musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony. Zabezpieczeniem takiego rodzaju zobowiązania może być sama działka.

Należy także pamiętać, że różne instytucje bankowe różnie podchodzą do tego rodzaju kredytów. Jest tu bardzo wiele zmiennych: wielkość działki, wielkość naszego wkładu, rodzaj działki (budowlana, siedliskowa, itd.).

Czy kredyt na działkę i kredyt na budowę domu traktuje się osobno? To zależy od banku. W niektórych budowa własnego „gniazdka” jest dwuetapowa, w innych: może się to odbyć za pomocą jednego kredytu. To samo dotyczy wkładu własnego – posiadanie własnych pieniędzy przed wzięciem kredytu może, ale nie musi być konieczne.

Ze złożeniem wniosku kredytowego nie wolno zwlekać – najlepiej udać się do banku na minimum miesiąc przed planowanym zakupem.

 

Po więcej porad zajrzyj na www.finai.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *