Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Klimatyzacja samochodowa – jak o nią dbać?

Okres wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. Planując rodzinne wakacje nad morzem, pamiętajmy też, by dobrze zadbać o nasz samochód, tak by był w pełni bezpieczny i komfortowy – pamiętajmy bowiem, że wyjazd nad morze, wiąże się z kilkoma lub nawet kilkunastoma godzinami jazdy. Poza sprawami technicznymi takimi jak stan opon, bieżnika, podwozia i układu hamulcowego, powinniśmy zadbać o dobre działanie klimatyzacji – jazda w upale może bowiem powodować spory dyskomfort u kierowcy, a to z kolei, może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Okres wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. Planując rodzinne wakacje nad morzem, pamiętajmy też, by dobrze zadbać o nasz samochód, tak by był w pełni bezpieczny i komfortowy – pamiętajmy bowiem, że wyjazd nad morze, wiąże się z kilkoma lub nawet kilkunastoma godzinami jazdy

Okres wakacyjnych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. Planując rodzinne wakacje nad morzem, pamiętajmy też, by dobrze zadbać o nasz samochód, tak by był w pełni bezpieczny i komfortowy – pamiętajmy bowiem, że wyjazd nad morze, wiąże się z kilkoma lub nawet kilkunastoma godzinami jazdy. Poza sprawami technicznymi takimi jak stan opon, bieżnika, podwozia i układu hamulcowego, powinniśmy zadbać o dobre działanie klimatyzacji – jazda w upale może bowiem powodować spory dyskomfort u kierowcy, a to z kolei, może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jakie kroki powinniśmy więc podjąć, by mieć pewność, że wakacyjne wyjazdy nie będą kojarzyć się nam z kilkunastu godzinną „sauną” w aucie?

Jak działa klimatyzacja?

Zasady działania klimatyzacji samochodowej, nie różnią się od tych znanych nam z lodówek czy sklepowych witryn chłodniczych. Docierające do układu ciepłe powietrze, schładzane jest przez substancję(czynnik) chłodzącą, co skutkuje znacznym obniżeniem temperatury gazu.

Klimatyzacja a bezpieczeństwo na drodze

Klimatyzacja w samochodach nie jest już dobrem luksusowym, można powiedzieć, że jest ona bardzo ważnym elementem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W okresie, w którym królują wysokie temperatury, odpowiednie chłodzenie kabiny samochodu zapewnia lepsze samopoczucie kierowcy, a co za tym idzie pomaga w skupieniu się na jeździe i zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku.

 Trzeba też pamiętać, że zaniedbana klimatyzacja nie tylko nie spełnia swojego zadania – mogą osadzać się w niej różnego rodzaju pleśni czy grzybów, które wdmuchiwane do kabiny naszego samochodu, mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia tak kierowcy, jak i pasażerów.

Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa jest skomplikowanym urządzeniem, które dodatkowo pracuje w bardzo trudnych warunkach – dlatego tak ważna jest jej odpowiednia eksploatacja. Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z „klimy”, będzie ona funkcjonalna przez długie lata.

Bardzo ważną praktyką jest sprawdzanie poziomu oleju w układzie klimatyzacyjnym. Z racji swojej skomplikowanej budowy i tarć między elementami, do każdego zakamarka naszej klimatyzacji powinien docierać olej, który ułatwi funkcjonowanie całego układu.

Warto też pamiętać, że przy wysokich temperaturach wnętrze naszego samochodu nagrzewa się nawet do 60 stopni Celsjusza, dlatego też zanim włączycie klimatyzacje, dobrze będzie przewietrzyć nieco auto, by ułatwić i usprawnić pracę układu.

Jak serwisować klimatyzację?

Zaparowane szyby lub nieprzyjemny zapach z otworów wentylacyjnych? To znak, że niezbędna będzie wizyta w serwisie.

By jazda w upalne dni nie była katorgą, należy przynajmniej raz w roku wyczyścić filtry oraz kanały doprowadzające powietrze do kabiny – warto także umyć oraz odgrzybić parownik. Pamiętając też o wymianie czynnika chłodzącego, czyli popularnym „nabiciu” klimatyzacji.

Koszty rocznego serwisu klimatyzacji w naszym samochodzie, wahają się od 100 do 500 złotych – w zależności od marki samochodu i stopnia zaniedbania całego układu. Pamiętajmy jednak, że komfortowa jazda, to bezpieczna jazda – a ta warta jest każdych pieniędzy.

 

MS
Poszukujesz doświadczonego serwisu klimatyzacji? Wejdź na almot-auto.pl/oferta/serwis-klimatyzacji/ i dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *