w

Imprezy sportowe rozwijają gospodarkę – najnowszy raport Ernst&Young

Imprezy sportowe rozwijają gospodarkę - najnowszy raport Ernst&Young Nowyoutsourcing.pl

[g1_lead]

Ernst&Young we właśnie opublikowanym raporcie wykazuje jak realnie sport może napędzać gospodarkę.
Wniosek: Są korzyści ekonomiczne z imprez sportowych i działalności lig zawodowych

[/g1_lead]

Firma doradcza EY podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiła korzyści ekonomiczne płynące z działania zawodowych lig piłki nożnej – angielskiej Premier League i profesjonalnych lig francuskich oraz z organizacji Pucharu Świata w Rugby.
Dane oparte były o analizy zawarte w raportach: „Wpływ Premier League na gospodarkę Wielkiej Brytanii”, „Wpływ Pucharu Świata w Rugby 2015 na gospodarkę Wielkiej Brytanii” oraz „Barometr wpływu ekonomicznego i społecznego funkcjonowania lig zawodowych piłki nożnej na gospodarkę Francji”.

Prezentacja:

[slideshare id=62297706&doc=20160518ekgpanelsportowyfinalv2-160523112313]

Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Partnerów EY

Dziś, rozważając organizację wielkich imprez sportowych w naszym kraju, należy już na etapie planowania i rywalizacji o te imprezy myśleć, jakie korzyści ekonomiczne może nam przynieść wydarzenie X czy Y. Jak pokazuje przykład Wielkiej Brytanii i Pucharu Świata w Rugby, mogą to być znaczące kwoty, nawet w skali całego PKB. Brytyjczycy świetnie wykorzystali istniejącą infrastrukturę. To wskazuje kierunek krajom, które mają gotowe obiekty, zbudowane w innych okolicznościach i na inne potrzeby. Rozwój dyscyplin, które mogą z tych obiektów korzystać wpłynie pozytywnie na kwestię ekonomicznej opłacalności stadionów. Na pewno w Polsce musimy się zastanowić, do jakich celów może służyć infrastruktura zbudowana na Euro 2012 i które turnieje czy wydarzenia dałyby nam największe korzyści – mówi Jan Krzysztof Bielecki , Przewodniczący Rady Partnerów EY, który na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach poprowadził panel dyskusyjny na temat wpływu inwestycji w sport zawodowy na gospodarkę.

Liga rządzi, liga sobie radzi

Od organizacji pojedynczych turniejów znacznie większe korzyści gospodarkom przynoszą sprawnie funkcjonujące ligi zawodowe. Według ekspertów EY, działalność Premier League w sezonie 2013/14 odpowiadała za 3,4 mld funtów wartości dodanej w Wielkiej Brytanii. Dochody z podatków wygenerowane dzięki działalności ligi wyniosły 2,4 mld funtów. Taka kwota wystarczyłaby na pokrycie kosztów zatrudnienia 93 tys. policjantów – czyli 90% sił policyjnych w Anglii i Walii.

Również Francuzi mierzą ekonomiczne efekty funkcjonowania swoich lig zawodowych piłki nożnej. W sezonie 2012/2013 przychody całego sektora piłki nożnej we Francji wyniosły ponad 6 mld EUR. Dzięki temu 1,5 mld EUR trafiło do budżetu z tytułu podatków i składek. Zatrudnienie w klubach oraz w łańcuchu ich dostaw wynosiło wtedy ponad 26 tys. osób.

Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Partnerów EY

Piłka nożna staje się ważną gałęzią gospodarki, także w Polsce. Wystarczy przytoczyć, że przychody wszystkich klubów Ekstraklasy to kwota rzędu 0,5 mld zł. Jednocześnie jesteśmy jeszcze na takim etapie rozwoju, że musimy sporo zainwestować, by liga dała naszej gospodarce znaczące efekty ekonomiczne w wymiarze makro oraz regionalnym, ale to pokazuje, jak gigantyczny mamy potencjał wzrostu Powinniśmy wszyscy skupić się na stwarzaniu warunków do powszechnego rozwoju piłki, także wśród dzieci i młodzieży. Wszyscy musimy grać do jednej bramki – władze klubowe, kibice, administracja państwowa, lokalna, właściciel i sponsorzy. Podsumowując, Ekstraklasa ma ogromny potencjał do tego, by napędzać polską gospodarkę – komentuje raporty Dariusz Marzec, Prezes Ekstraklasy S.A.

Raporty Ernst&Young (w jęz. angielskim)

Więcej informacji o raporcie znajduje się na stronie Ernst&Young Polska.

[g1_message type=”info”]

O firmie Ernst&Young

Firma Ernst&Young (EY) jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 212 000 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

EY ma biura w ponad 150 krajach dzięki czemu może wspierać klientów w niemal każdym zakątku świata. W Polsce ma ponad 1800 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Na lokalnym rynku EY wielokrotnie nagradzano tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego wg. rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Firma wygrywała również Ranking Audytorów Rzeczpospolitej.

[/g1_message]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bardzo dobre wyniki Sygnity w 1 półroczu 2016 Nowyoutsourcing.pl

Bardzo dobre wyniki Sygnity w 1 półroczu 2016

Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa - Prezentacja Nowyoutsourcing.pl

Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa – Prezentacja