Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

H&M zachęca dostawców do wprowadzenia cyfrowych wypłat w celu podniesienia standardu życia prawie 2 milionów pracowników

Szwedzka grupa odzieżowa H&M ogłosiła, że od będzie zachęcać dostawców do wynagradzania pracowników przez mobilne wypłaty lub inne cyfrowe sposoby przelewania środków w celu podniesienia standardu życia siły roboczej, zwiększenia przejrzystości i cięcia kosztów produkcji.

Dążenia te związane są z oficjalnym dołączeniem firmy do inicjatywy Better Than Cash Alliance, czyli współpracy rządów, firm i organizacji międzynarodowych pod przywództwem Organizacji Narodów Zjednoczonych powziętej w celu przyspieszenia odejścia od płatności gotówkowych na rzecz cyfrowych.

„Płatności cyfrowe są wydajnym i skalowalnym sposobem na podniesienie standardu życia pracowników naszych dostawców. To szybsze, bezpieczniejsze i bardziej przejrzyste rozwiązanie na otrzymywanie wypłat, zwiększenie integracji finansowej i wsparcie niezależności gospodarczej kobiet – skomentował Gustav Loven, kierownik do spraw zrównoważenia społecznego w grupie H&M. – Ponadto cyfrowe płatności mogą prowadzić do oszczędności po stronie naszych dostawców, a także zwiększyć bezpieczeństwo i być źródłem dokładniejszych danych na temat zarobków” – dodał kierownik.

65% procent z 1,6 miliona pracowników zatrudnianych wzdłuż łańcucha dostaw grupy H&M to kobiety. Wiele z nich ma ograniczony dostęp do usług finansowych potrzebnych do stworzenia lepszych warunków życia dla siebie i swoich rodzin. Wielu pracowników fabryk na całym świecie otrzymuje wypłaty wyłącznie w gotówce, co wiąże się z niewygodnymi, drogimi i niebezpiecznymi procesami zarówno po stronie fabryk, jak i siły roboczej.

Zachęcanie dostawców do dokonywania wypłat poprzez kanały cyfrowe, jak na przykład konta bankowe, karty i pieniądze mobilne jest kontynuacją zobowiązania grupy H&M do zrównoważonego podejścia do współpracy z kontrahentami w celu promowania dobrych warunków pracy, odpowiednich pensji i zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Ponieważ to kobiety wyciągną większość korzyści z tego posunięcia jest ono dobrym przykładem na działania korporacji dążące do realizacji celu zrównoważonego rozwoju dotyczącego równości płci (cel nr 5) oraz godnej pracy i wzrostu gospodarczego (cel nr 8).

„Grupa H&M wykonuje odważny krok w kierunku uznania, że łańcuchy dostaw polegające w dużym stopniu na gotówce ograniczają wysiłki co do dania możliwości pracownikom i zwiększenia przejrzystości. A poza tym są niewydolne – skomentowała dr Ruth Goodwin-Groen, dyrektor zarządzająca inicjatywy Better Than Cash Alliance. – Zarząd grupy H&M stanie się przykładem dla innych firm w branży i nie tylko. Podążając za H&M także inne firmy przejdą na płatności cyfrowe i przyczynią się do szerzenia wzrostu integracyjnego i realizacji celów zrównoważonego rozwoju na rynkach wschodzących” – dodała dyrektor.

Ponadto grupa H&M jest jednym z wiodących konsumentów bawełny ekologicznej i bawełny typu Better Cotton na świecie oraz stosuje się do standardów i akcji na rzecz zrównoważenia środowiskowego i społecznego. Objęcie płatnościami cyfrowymi światowego łańcucha dostaw bawełny mogłoby dotyczyć nawet 250 milionów osób, włączywszy drobnych uprawców, którzy obecnie mają bardzo ograniczony dostęp do systemów płatności cyfrowych i usług finansowych w ogóle. Cyfryzacja płatności, pod warunkiem zachowania odpowiedzialnego podejścia do projektu i jego realizacji zgodnie z potrzebami konsumentów, może pozwolić grupie H&M na zwiększenie bazy dostawców i stworzenie zrównoważonego, produktywnego sektora rolniczego. Promowanie takiego podejścia leży u podstaw agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W ramach inicjatywy Better Than Cash Alliance opublikowano nowe badania skupiające się na analizie wybranych fabryk odzieżowych w Bangladeszu, które przeszły z płatności gotówkowych na cyfrowe w ciągu minionych pięciu lat. Z perspektywy fabryki analiza wykazała, że taka zmiana może zaoszczędzić nawet do 750 godzin produkcyjnych w miesiącu ze względu na to, że pracownicy spędzają mniej czasu poza linią produkcyjną, a w dwa lata po wprowadzeniu hybrydowego systemu płatności mobilnych i na konto bankowe koszty można ograniczyć o ponad 85%. Jednocześnie działania w kierunku szerzenia gospodarki cyfrowej wspierają dążenia do integracji finansowej przez włączanie pracowników, którzy wcześniej nie mieli kont bankowych, do formalnych systemów finansowych i rozbudowywanie umiejętności finansowych.

Grupa H&M dołączyła do 55 pozostałych członków inicjatywy Better Than Cash Alliance i będzie miała dostęp do wiedzy i doświadczenia technicznego inicjatywy i jej członków w celu przyspieszenia przejścia na płatności cyfrowe, tym samym niosąc pomoc w zakresie wzrostu gospodarczego i szerzenia integracji finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *