w

GUS: tempo zatrudnienia i płace rosną

GUS: tempo zatrudnienia i płace rosną Nowyoutsourcing.pl

[g1_lead]

Zatrudnienie wzrosło o ponad 3, a przeciętne wynagrodzenie o ponad 5 proc. – optymistyczne dane dla sektora przedsiębiorstw przedstawił Główny Urząd Statystyczny, powołując się na informacje zebrane w maju.

[/g1_lead]

Zgodnie z danymi urzędu, w czerwcu tego roku odnotowano wzrost zatrudnienia o dokładnie 3,1 proc, co daje 5752,7 tys. osób. Zwiększyła się także średnia płaca, która w czerwcu wyniosła 4252,19 zł brutto. W przypadku wynagrodzeń mowa o sporym wzroście w stosunku do maja, gdy statystyczna płaca wynosiła 4166,28 zł brutto.

Co te dane oznaczają dla przedsiębiorców? Przede wszystkim rosnącą presję płacową. To znak, że z chęcią zatrudniania większej liczby pracowników wiąże się również konieczność oferowania im wyższych wynagrodzeń. Na tym etapie trudno mówić o powszechności rynku pracownika, ale w niektórych sektorach, np. IT, jest on faktem. Zgodnie z informacjami, które od firm informatycznych pozyskał serwis INN:Poland, kandydaci czują się w swojej branży na tyle pewnie, że średnio co piąty z nich nie stawia się na umówione rozmowy kwalifikacyjne, ponieważ wie, że może liczyć na równie dobrą lub lepszą ofertę w wielu innych firmach.

Trudności z pozyskiwaniem rąk do pracy w coraz większym stopniu dotykają również firmy potrzebujące pracowników niskowykwalifikowanych, na przykład w sektorze budowlanym, o czym w rozmowie z Onet Biznes mówi rzecznik prasowy firmy Work Service.

 Krzysztof-Inglot_medium

(…)Coraz głębiej wchodzimy w etap rynku kandydata i powiększających się niedoborów pracowniczych. Widać to również w naszych badaniach, które wykazały, że aż 69 proc. firm budowlanych ma trudności z pozyskaniem niewykwalifikowanych kadr – informuje Krzysztof Inglot z firmy Work Service.

Zdaniem analityków, dane GUS są niezwykle optymistyczne w porównaniu z oczekiwaniami i wyznaczają trend, który zapewne będzie się utrzymywać. Jego wyrazem jest również planowana na początek 2017 roku podwyżka płacy minimalnej i ustalenie minimalnej stawki godzinowej, która zwiastuje prawdziwą rewolucję w wynagrodzeniach między innymi w branży ochrony.

Źródło: GUS/Onet Biznes

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ABC rekrutacji w branży inwentaryzacji Nowyoutsourcing.pl

ABC rekrutacji w branży inwentaryzacji

catering

Inwestycja w kantynę opłaca się wszystkim