w

Superkomputer Enigma pomoże przedsiębiorcom

Superkomputer Enigma pomoże przedsiębiorcom Nowyoutsourcing.pl

[g1_lead] Enigma, największy w Polsce komputer przeznaczony do analiz Big Data, stanął w nowo otwartym Centrum Technologii ICM UW w Warszawie. Jego moc obliczeniowa ma być wykorzystywana między innymi do badań medycznych, precyzyjnego prognozowania, symulacji geofizycznych, a także do optymalizacji logistyki i transportu. [/g1_lead]

Twórcą Enigmy jest chiński koncern Huawei, specjalizujący się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych i informatycznych. Wraz z drugim superkomputerem Okeanosem, tworzą rdzeń Centrum Technologii ICM UW, które jest najnowocześniejszym ośrodkiem technologii obliczeniowych w Polsce. Plasuje się także w czołówce tego typu obiektów w Europie. Serwerownia z komputerami zajmuje powierzchnie ponad 6000 metrów kwadratowych.

Przyszłość analiz Big Data

Superkomputer Enigma posiada ponad 8 tysięcy rdzeni obliczeniowych i wyposażony jest w 8 petabajtów pamięci (1 petabajt odpowiada miliardowi gigabajtów pamięci). Ta ogromna moc obliczeniowa ma służyć do analiz ogromnej ilości danych, które mogą dać nowe spojrzenie na wiele zjawisk społecznych. Jak tłumaczy Maciej Remiszewski, zastępca dyrektora ICM UW, przewaga takich analiz polega na obserwacji rzeczywistych zachowań i zjawisk społecznych, a nie deklaracji.
Dla bezpieczeństwa komputerów i danych serwerownia wyposażona została w najnowocześniejsze istniejące na rynku systemy bezpieczeństwa, zasilania i chłodzenia.

Komputery przyszłości

Wraz z Enigmą w serwerowni ICM UW stoi także Okeanos, który posiada moc obliczeniową 1 petaflopsa. Superkomputer posiada 1084 węzły Cray XC40, a w każdym z nich znajdują się dwa procesory Intel Xeon o mocy 2,6 GHz. Służyć on ma do generowaniu znacznej ilości danych, wielkoskalowych obliczeń i modelowaniu matematycznemu.

[g1_message type=”info”]

FLOPS, czyli Floating point Operations Per Second to liczba operacji zmiennoprzecinkowych, jaki jest w stanie wykonać komputer w ciągu sekundy. Jest to jednostka mocy obliczeniowej wykorzystywana głównie w zastosowaniach naukowych.

[/g1_message]

moc obliczeniowa

Pomimo niezwykłej wydajności, nie jest to najszybszy komputer w Polsce. Pod tym względem pierwsze miejsce zajmuje krakowski Prometheus o mocy 2,4 petaflopsa, a zaraz za nim jest poznański Orzeł o mocy 1,4 petaflopsa.

W warszawskim Centrum Technologii znajduje się jeszcze Faros, nowoczesny system bezpieczeństwa i wymiany danych o pojemności 20 petabajtów.

Superkomputery mają służyć wspieraniu polskich przedsiębiorców, administracji oraz rozwoju nauki. Jest to odpowiedź naukowców na stale rosnące potrzeby polskiej gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Jedwabny Szlak

Nowy Jedwabny Szlak– klucz do rozwoju gospodarczego

Drelichy i kufajki to przeszłość: odzież robocza jest trendy Nowyoutsourcing.pl

Drelichy i kufajki to przeszłość: odzież robocza jest trendy