w ,

Praca w ochronie powinna być powodem do dumy

Praca w ochronie powinna być powodem do dumy Nowyoutsourcing.pl
ma_pawl Z Agnieszką Pawlus z Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozmawiamy o psychologicznych aspektach pracy w ochronie, a także o tym czy i jak lata przepracowane w tej branży mogą wpływać na psychikę – rozmawia Maciej Waszkiewicz

Nowy Outsourcing: Jakim trzeba być człowiekiem, żeby zostać dobrym pracownikiem ochrony?

Agnieszka Pawlus: Moim zdaniem praca w ochronie wymaga przede wszystkim posiadać umiejętności logicznego myślenia, przewidywania możliwych wydarzeń. Należy też być człowiekiem ostrożnym, stronić od pochopnych zachowań i decyzji. Bardzo, ale to bardzo ważna jest też stabilność emocjonalna i umiejętność działania pod wpływem stresu, opanowania w takich sytuacjach.

Jak przeprowadza się badania? Jak sprawdza się, czy kandydat może zostać pracownikiem kwalifikowanym? Czy w ogóle powinien wykonywać ten zawód?

Przeprowadzamy specjalistyczne testy psychologiczne. Ale oprócz nich prowadzimy też wnikliwe rozmowy. W ich trakcie badamy reakcję kandydata. Cały ten proces często jest już wystarczająco stresujący, byśmy mogli ocenić ich odporność psychiczną.

A jak lata przepracowane w zawodzie odbijają się na psychice pracowników ochrony?

Zauważyłam, że ci, którzy już przejdą nasze testy, dobrze radzą sobie ze stresem związanym z codzienną pracą. Z ujęciami, z kontrolą podejrzanych, z rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych. Większym problemem są dla nich warunki zatrudnienia. Jeśli nie mają szczęścia, by trafić do dobrej firmy, to piętno na ich psychice odciskają takie elementy jak: zbyt duża liczba godzin pracy, niskie płace, czy brak szacunku ze strony pracodawcy.

Czy praca w ochronie to jest zawód, który wymaga godnego wynagrodzenia?

Tak, bo to jest bardzo trudny zawód. Jestem psychologiem policyjnym, więc badam też kandydatów do tej służby. Bardzo często działania podejmowane przez pracowników ochrony są niemal identyczne z charakterem pracy policjantów z prewencji – na przykład gdy mowa o ochronie imprez masowych. Można nawet powiedzieć, że pracownikom ochrony jest w takich sytuacjach trudniej, bo mają mniej uprawnień i budzą mniejszy respekt wśród ludzi.

A czy jest to praca, która może przynosić satysfakcję? Być powodem do dumy?

Myślę, że tak. Znam takich, którzy przychodzą do nas na badania regularnie, bo muszą odnawiać uprawnienia. Widzę więc, że czerpią przyjemność z pracy w ochronie. Cieszą ich ujęcia złodziei, to że mogą czuwać nad bezpieczeństwem mienia i ludzi. Wielu z nich – zwłaszcza jeśli są to młode osoby – po zebraniu odpowiedniego doświadczenia decyduje się na pracę w państwowych służbach mundurowych. Zdobyte kwalifikacje pomagają im w aplikowaniu do straży granicznej, pożarnej czy policji. Obycie w kontakcie z patologicznymi zachowaniami, oswojenie z agresją zatrzymywanych, praca w stresie – to wszystko procentuje. Rozwija tych ludzi.

[g1_message type=”info”]

Sekcja Psychologów

Sekcja Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach jest komórką organizacyjną, w której wykwalifikowani psychologowie wykonują specjalistyczne zadania ze swojej dziedziny na rzecz funkcjonariuszy i pracowników Policji.

Psychologowie policyjni w zakresie swoich kompetencji uprawnieni są do działania wewnątrz organizacji, która ich zatrudnia – głównie na rzecz jej pracowników. W przypadku działań na rzecz podmiotów zewnętrznych – występują wyłącznie jako funkcjonariusze lub pracownicy Policji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Policji Śląskiej

[/g1_message]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dron zamiast kuriera, czyli biznes z lotu ptaka Nowyoutsourcing.pl

Dron zamiast kuriera, czyli biznes z lotu ptaka

Pracodawcy łamią prawa pracowników tymczasowych Nowyoutsourcing.pl

Pracodawcy łamią prawa pracowników tymczasowych