Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Dbanie o bezpieczeństwo systemu w erze internetu

Współcześnie ciągle wzrasta ilość zagrożeń dla komputerów. Pojawia się coraz większa ilość coraz bardziej wyrafinowanego szkodliwego oprogramowania, które potrafi zdecydowanie spowolnić działanie komputera, a w najgorszym przypadku nawet doprowadzić do kradzieży bardzo ważnych danych. Konieczne jest więc dbanie o bezpieczeństwo systemu i niniejszy artykuł ma na celu pomóc użytkownikom komputerów we wprowadzeniu należytych zabezpieczeń.

Strzeż się ciemnej strony

Istnieje cały szereg stron, które odpowiedzialny użytkownik komputera powinien omijać szerokim łukiem. Należą do nich:

  • strony pornograficzne
  • strony z torrentami
  • pirackie strony z serialami i filmami online

Strony te atakują użytkownika ogromną ilością wyskakujących okienek, które często usiłują zainstalować na jego komputerze szkodliwe aplikacje. Gdy jednak skusimy się na wejście na strony z „mrocznej strony internetu” i wyskoczy nam takie okienko, nie należy próbować zamknąć go przyciskiem z prawego górnego rogu, ponieważ złośliwe okienko może zacząć „bronić się” przed wyłączeniem, dlatego trzeba od razu wyłączyć przeglądarkę za pomocą kombinacji Ctrl+Alt+Delete.

Internetowi złodzieje

Za pośrednictwem internetu wykonujemy obecnie liczne ważne i odpowiedzialne działania z operacjami bankowymi na czele. Istnieje wiele wyrafinowanych sposobów wyłudzania danych, dlatego należy mieć się na baczności i:

  • korzystać z trudnych do odgadnięcia haseł składających się z liter, cyfr i innych znaków – najlepiej jest ustawić zupełnie różne hasła do różnych serwisów
  • nigdy nie podawać ważnych danych, gdy jest się o to proszonym przez nieznane strony, aplikacje i osoby

Biorąc pod uwagę, że w grę wchodzi bezpieczeństwo finansowe, powyższych środków ostrożności absolutnie nie wolno zaniedbać. Internetowych złodziei niestety nie brakuje.

Kluczowe zabezpieczenia

Ważnym elementem ochrony komputera jest posiadanie odpowiednich zabezpieczeń. Aby je posiadać, należy:

  • Często aktualizować system – wiele osób bardzo długo zwleka z aktualizowaniem systemu komputerowego, tymczasem nie powinno się z tym walczyć, bowiem razem z aktualizacjami system „wyposaża się” w wyższej jakości zabezpieczenia.
  • Posiadać licencję na program antywirusowy – Dzięki temu program antywirusowy będzie miał ciągle aktualizowaną bazę wirusów. Ważne jest, by skanowanie komputera przeprowadzać możliwie często – najlepiej przynajmniej raz w tygodniu.

Jak widać, jeśli chodzi o zabezpieczanie komputera kluczowym aspektem jest regularność.

Internet pełen zagrożeń

Wielu z nas zna sytuację, w której zupełnie nowy i superszybki komputer po kilku miesiącach zaczyna działać fatalnie. Należy pamiętać, że naprawa systemu potrafi być naprawdę czasochłonna, a nawet kosztowna, nie mówiąc już o ryzyku utraty danych lub padnięcia ofiarą internetowej kradzieży. Dlatego konieczne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności, które nie są na szczęście nadmiernie skomplikowane! Warto poświęcić te minimum uwagi, by ustrzec się przed czającym się w internecie „lichem”.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: mój-komputer.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *