Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Czym są i na czym polegają gry miejskie?

Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę jak wspaniałą rozrywką mogą okazać się gry miejskie. Ten wyjątkowy sposób spędzania wolnego czasu odnajduje rosnącą liczbę zwolenników, przede wszystkim ze względu na możliwość eksplorowania przestrzeni miejskiej w towarzystwie przyjaciół. Tym bardziej, że wiele osób jest już po prostu znudzonych nieco bardziej tradycyjnymi atrakcjami, jak choćby kino, bilard czy kręgle.

Warto mieć świadomość czym tak naprawdę są gry miejskie – ich najważniejszą cechą jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej i osadzanie w niej fabuły rozgrywki. Gry miejskie można uznać za unikalne połączenie gier komputerowych, quizów, podchodów, flash mobów czy happeningów ulicznych, a wszystko w głównej mierze zależy od kreatywności organizatora. Możliwość uczestnictwa w grze tego typu najłatwiej odnaleźć przede wszystkim w dużych miastach, zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej.

Rola gier miejskich w życiu aglomeracji miejskiej

Należy zdawać sobie sprawę, że gry miejskie mogą pełnić rolę promocyjną, przybliżając mieszkańcom oraz turystom nie tylko walory architektoniczne danego miasta, ale również jego historię. Tym bardziej, że czynią to przez zabawę, co z pewnością zachęca znacznie większą liczbę uczestników. Często zdarza się, iż fabuła gier miejskich opiera się na poszukiwaniach ukrytych w przestrzeni miejskiej zagadek, które trzeba rozwiązywać na bieżąco, aby jak najszybciej móc wyruszyć ku dalszej przygodzie.

Niektóre gry miejskie wykorzystują historyczne przebrania, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają zabawę. W większości gier brakuje animatorów, jednak zazwyczaj są one tak skonstruowane, że to miasto samo w sobie animuje rozgrywkę. Scenariusze zaś opracowuje się w taki sposób, aby niemożliwe było szybkie ukończenie gry – organizatorom najczęściej zależy na co najmniej kilkugodzinnej zabawie, niezależnie od pory dnia.

Warto wspomnieć, że scenariuszy jest dokładnie tyle, ile pomysłów mają organizatorzy. Ludzka kreatywność nie zna granic, zatem niemalże każdy może odnaleźć coś, co go najbardziej zainteresuje lub… wymyślić coś odpowiedniego dla siebie. Gry miejskie doskonale sprawdzają się zarówno jako element wieczoru kawalerskiego, jak i sposób na spędzenie jedynego w swoim rodzaju wieczoru kawalerskiego.

Można grać samemu, z drużyną lub z innymi drużynami – w tej kwestii nie ma ograniczeń

Gry miejskie mogą opierać się nie tylko na efektach pracy jednego uczestnika, ale również na współpracy członków całego zespołu lub na wspólnym wysiłku kilku drużyn. Zabawa tego typu nierzadko łączy w sobie elementy różnych rodzajów aktywności – od konieczności wykazania się sprawnością fizyczną, przez talenty artystyczne, po znajomość historii czy kultury. Właśnie dlatego tak dobrze sprawdza się wspólna rozgrywka, bowiem w każdym zespole można odnaleźć osoby wyspecjalizowane w innej dziedzinie.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że gra miejska to doskonała alternatywa dla spędzania czasu przed ekranem komputera. Tym bardziej, że taka forma spędzania czasu nie tylko bawi, ale również kształci, uczy i rozwija. Wystarczy udać się do jednego z większych miast i wziąć udział w zorganizowanej inicjatywie. Odnaleźć takowe można przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych czy zajmujących się grami miejskimi firm.

Dziękujemy portalowi NaMieście.pl  za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *