Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Czy warto zatrudnić freelancera?

W pewnym momencie zarówno firma, jak i każdy z nas, będzie musiał skorzystać z pomocy specjalisty. Gdy zepsuje nam się samochód, wolimy oddać go w ręce fachowca, zamiast naprawiać go na własną rękę. To samo tyczy się potrzeb naszego przedsiębiorstwa, które w pewnych sferach może potrzebować pomocy freelancera czyli eksperta z zewnątrz.

Freelancerzy są specjalistami w swojej dziedzinie, wykonującymi zadania bez nawiązania stosunku pracy wobec zleceniodawcy. Szacuje się, że w Polsce już co ósme zlecenie w branży reklamowej realizowane jest przez freelancera.

Specjalista od zaraz

Prowadząc działalność może przyjść taki moment, gdy potrzebować będziemy realizacji pojedynczego projektu, takiego jak aktualizacja strony internetowej lub wykonanie grafiki promocyjnej. Dla większości stałych pracowników zadanie takie jest niewykonalne. Określając czas i nakład pracy jaki trzeba włożyć w projekt okazać się może, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług „jednorazowego” pracownika.

Za wynajęciem freelancera przemawia wygoda wyboru. Decyzja o zatrudnieniu stałego pracownika wiąże się z rozpoczęciem czasochłonnego procesu rekrutacji. Freelancerzy sami reklamują swoje usługi zamieszczając na swoich stronach obszerne portfolio pokazujące ich doświadczenie w branży. Dodatkowym atutem jest rodzaj zatrudnienia. Jeżeli zleceniodawca jest niezadowolony z pracy freelancera, dzięki umowie-zleceniu lub w formie dzieła uniknie formalności związanych z wypowiedzeniem stałej umowy.

Kiedy zatrudnić „wolnego strzelca”?

Aby na to odpowiedzieć trzeba samemu zadać sobie kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, czy nasz projekt będzie powtarzalny? Przy pojedynczym zleceniu wynajęcie freelancera jest najkorzystniejszym z rozwiązań, jednak w przypadku gdy regularnie powtarzać będziemy dany proces, lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie własnego pracownika.

Następnie powinniśmy przeanalizować jaki dostęp do firmowego „know how” posiadać będzie freelancer. Może się okazać, że wynajęcie zewnętrznego pracownika wiązać się będzie z ryzykiem powierzenia mu tajemnic firmowych, dlatego i w tym przypadku lepiej sprawi się stały etat.
Z drugiej strony, specyfika pracy freelancera wymusza na nim korzystanie z dużej ilości kontaktów oraz różnych rozwiązań. Chcąc zatem zareklamować swoją firmę, może on zatem wykazać się większą kreatywnością niż stały pracownik.

Branże cieszące się największą popularnością wśród freelancerów to IT, grafika komputerowa, marketing (w postaci copywritingu, fotografii oraz specjalistów SEO i social media), project management, księgowość, doradztwo prawne oraz tłumaczenia.

Zaufać osobie z zewnątrz

Praca zdalna freelancera wiąże się z ograniczoną kontrolą nad jego zadaniem. „Wolny strzelec” najczęściej pracuje zdalnie w domu lub we własnym biurze i sam wyznacza sobie godziny pracy. Przedsiębiorcom często ciężko jest zaufać osobie, która pracuje w tak nieregularny sposób. Sami freelancerzy przyznają się, że jedną z trudności w pracy jest ryzyko rozleniwienia się i utraty systematyczności.
Za profesjonalizmem wynajętego specjalisty przemawia jednak jego portfolio, świadczące o jego stosunku do zleceń. Dodatkowym, wspomnianym wcześniej atutem, jest łatwość w wymianie zleceniobiorcy.

 ZALETY:

   • Duży wybór dla usługodawcy
   • Brak koszów związanych z ubezpieczeniami i rozliczeniami
   • Łatwość w odstąpieniu od umowy
   • Z góry ustalone zasady umowy
   • Rzetelność wykonania zadania przez specjalistę w swojej dziedzinie
 WADY:

 • Trudność w rozpoznaniu kompetencji freelancera
 • Nieterminowość, brak kontroli nad przebiegiem projektu
 • Ostateczną decyzję o podjęciu się zadania podejmuje freelancer

 

 

 

Należy pamiętać, że freelancer własnoręcznie musi wyrobić sobie markę oraz zaufanie klientów. Utrzymując się na własną rękę, ich praca ma duży wpływ na to jak klienci postrzegają jego działalność, tym samym pracując nad przyszłą liczbą zleceń. Dlatego w interesie samego freelancera leży jak najlepsze wykonanie powierzonego zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *