Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Bezpieczeństwo informatyczne firmy – na co zwrócić uwagę?

Większość firm na co dzień korzysta z sieci komputerów w swoich biurach. Wiele z nich zawiera dane, których utrata lub kradzież może wiązać się z poważnymi stratami finansowymi. Zabezpieczenie się przed potencjalnymi atakami hakerów to kluczowy proces o jakim należy pamiętać, przechowując dane w postaci elektronicznej.

Najsłabszym ogniwem w procesie zapewnienia bezpieczeństwa naszych danych nie jest komputer, ale człowiek. Nieświadomi użytkownicy internetu każdego dnia są kuszeni dziesiątkami krzykliwych reklam oraz promocji, pod którymi kryją się szkodliwe oprogramowania.

Antywirus niewidzialną ścianą

Podstawowy firewall oferowany przez systemy operacyjne jest niewystarczający do ochrony komputera. Wdrożenie w swój system płatnego oprogramowania antywirusowego jest kluczem do rozpoczęcia działań mających na celu skuteczne zabezpieczenie naszych danych. Inwestycja w dobry program antywirusowy to także inwestycja we własny kapitał.

Jak działają wirusy komputerowe?
Działania szkodliwych oprogramowań są różne, jednak do najczęstszych przykładów należą:

    • kradzież danych – niektóre wirusy potrafią wykorzystywać w tle moc obliczeniową komputera aby przeszukać pliki lub skanować aktualne ruchy w poszukiwaniu cennych informacji. Mogą wyłapać logowania na serwery lub strony internetowe, hasła i numery kart kredytowych;
    • blokowanie dostępu do danych – taki wirus sprawi, że nie otworzymy załączników w mailach lub naszych osobistych plików, ponieważ zostaną one zaszyfrowane;
    • zniszczenie plików – lub co gorsza ich kradzież. W takich przypadkach często haker podaje zwrotną informacje, że wyda cenne pliki po uiszczeniu odpowiedniej kwoty za nie.

Decydując się na oprogramowanie antywirusowe dla firm, warto zastanowić się nad rozszerzonym pakietem, w których oferowane są między innymi szczepionki na dyski przenośne czy też program ograniczający podejmowanie niebezpiecznych działań przez samych użytkowników. Najczęściej wybieranymi programami przez firmy w Polsce są Avast, Kaspersky, ESET oraz AVG.

antywirus_udzial_w_rynku_opswat
Udział rynkowy programów antywirusowych na rok 2015. Źródło: opswat.com
Przy zakupie komercyjnej wersji antywirusa dostaniemy również wsparcie techniczne, dzięki któremu nowe oprogramowanie zostanie wdrożone i przystosowane do komputerów. Firmy oferują także szkolenia z użytkowania programu oraz zapewnią stały kontakt w razie problemów.

Bezpieczeństwo użytkowania

Jednak nawet najlepszy program antywirusowy może nie poradzić sobie z ochroną, gdy sam użytkownik komputera nie zastosuje odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dlatego też pakiety szkoleń z bezpieczeństwa IT mogą skutecznie podnieść bezpieczeństwo, jak również wydajność działania sieci komputerowej.

Zajęcia z dziedziny Security Awareness dedykowane są dla całej firmy, również dla kadr zarządzających. Tematyka szkoleń obejmuje takie zagadnienia, jak:

  • świadomość niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą użytkowanie internetu;
  • zabezpieczenie przez nieświadomymi wyciekami informacji;
  • określanie zasad jakich powinno się trzymać przy użytkowaniu komputera w godzinach pracy;
  • uczenie poczucia odpowiedzialności za ochronę danych

Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu pracowników w dziedzinie poruszania się po sieci, zmianę w komforcie i wydajności pracy odczuje cała firma.

Więcej informacji o szkoleniach Security Awareness znaleźć można w serwisie Security Awareness prowadzonym przez uznane centrum edukacyjne Compendium.

Jeśli interesuje Cię tematyka zapewnienia bezpieczeństwa IT w Twojej organizacji lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o szkoleniach prowadzonych przez Nowy Outsourcing i naszych partnerów, zostaw kontakt do siebie, a niezwłocznie się skontaktujemy.


Wyrażam zgodę na kontakt poprzez e-mail lub telefoniczny, w sprawie przedstawienia oferty przez Nowy Outsourcing oraz jego partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *