Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Audiobooki, których warto posłuchać w podróży

Wakacyjne podróże zbliżają się wielkimi krokami. Zanim jednak dotrzemy do celu wyprawy – czy będzie on blisko, czy na drugim krańcu kuli ziemskiej, musimy się tam jakość dostać. Samochodem, samolotem, na rowerze, autobusem, pociągiem… by podróż upłynęła szybko, warto sobie ją uprzyjemnić, na przykład dobrą lekturą. W sytuacjach, gdy śledzenie tekstu wzrokiem jest niemożliwe, przyda się audiobook. Oczywiście nie byle jaki, a taki, który wciągnie na wiele godzin

Jakich audiobooków warto słuchać w podróży? Wszystko zależy przede wszystkim od tego, co ogólnie lubimy czytać Dla każdego jednak znajdzie się inspirujący tytuł. Oto kilka propozycji.

Dreszczyk emocji

Dobry kryminał czy thriller – oto, co sprawi, ze emocje w trakcie podróży sięgną zenitu. Wystarczy podpiąć słuchawki do smartfona czy tabletu i przenieść się do świata intryg, tajemniczych morderstw, nierozwiązanych zagadek kryminalnych i spisków. Sięgnąć warto zarówno po klasykę gatunku (by uzupełnić czytelnicze braki lub odświeżyć ulubione lektury w wersji dźwiękowej), jak i nowsze propozycje. Ciekawą lekturą do posłuchania będzie np. wersja audio kultowego „Milczenia owiec” Richarda Harrisa. Ekranizacja tego thrillera to jeden z najbardziej ikonicznych filmów końca XX wieku. Ale i opowieść książkowa mrozi krew w żyłach i pozwala zagłębić się w duszę Hannibala Lectera, Buffalo Billa i agentki FBI Clarice Starling.

Tym, którzy znają już tę historię polecić warto mroczny „Klub Mefisto” Tess Geritsen. Skandynawska pisarka łączy w tej powieści umiejętnie cechy typowego kryminału skandynawskiego z nutką horroru. Idealna odtrutka na wakacyjne wywoływanie duchów, znane wielu z nas z dzieciństwa.

Emocji nie brakuje również w bestsellerowym „Shantram” Gregory’ego Davida Robertsa. Choć tytuł oznacza „pokój boży”, prawdziwa historia Australijczyka, który wpada w uzależnienie od narkotyków, spokojna nie jest. Mężczyzna ucieka z więzienia i przedostaje się do Indii, gdzie leczy biedaków, staje się żołnierzem bombajskiej mafii i walczy z Armią Czerwoną w Afganistanie. Niezwykła, bardzo sprawnie napisana historia, która wciąga od pierwszej minuty!

Miłość jest w powietrzu…

… zwłaszcza latem. Doświadczyć jej można również, oddając się lekturze. Dobra powieść obyczajowa pozwoli się zrelaksować i rozmarzyć. Sprawdzi się nie tylko w drodze na miejsce wypoczynku, ale już po dotarciu do celu. Czego warto posłuchać? Doskonałym pomysłem jest zawsze audiobookowa wersja powieści mistrza romansu, czyli Nicholasa Sparksa. Sparks jest dla świata literatury romantycznej tym, kim Stephen King dla powieści grozy. „Anioł Stróż” to wzruszająca, pełna nadziei historia o tym, że w życiu zawsze jest szansa, by zacząć na nowo. Czy uda się to 25-letniej wdowie? Warto posłuchać i sprawdzić. Happy end gwarantowany. Bardziej zawiłą i intrygującą historię oferuje nam Guillaume Musso w powieści „Jutro”. Ona mieszka w Nowym Jorku, on w Bostonie. Poznają się korespondencyjnie i chcą spotkać ze sobą. Ale czy naprawdę tak jest? A może to kolejna gra kłamstwa? Autor kreuje atmosferę tajemnicy, a świetnie nagrany audiobook tylko ją potęguje.

 

Przyjemne z pożytecznym

Wakacyjna podróż to doskonała szansa również na to, by wyruszyć w kierunku samorozwoju. Czy to nauka języków obcych, czy to zmiana podejścia do otaczającej nas rzeczywistości – możliwości jest wiele. Audiobooki zaś mogą się okazać być bardzo pomocne. Inspiracji dostarczyć może fenomenalna powieść Yanna Martella „Życie Pi” – historia jest i wciągająca i pełna refleksji natury filozoficznej. A patrząc bardziej praktycznie, odsłuchać warto na przykład „Insight. Drogę do mentalnej dojrzałości” – poradnik, który pomoże uspokoić chaotyczny umysł i wyzbyć się autodestrukcyjnych nawyków. Taka zmiana pozwoli spojrzeć na życie z nowej perspektywy.

 

Podróż sprzyja również szlifowaniu języków obcych. Nie tylko dzięki rozmowom prowadzonym z mieszkańcami odwiedzanego kraju. Warto odsłuchać wtedy np. audiobooka „Angielski w typowych sytuacjach”, który przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Kto wie? Może to dobry sposób na poszerzenie słownictwa „mimochodem”.

Więcej inspirujących audiobooków czeka m.in. pod adresem ksiegarnia.pwn.pl.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *